Rozvody kyslíku nejsou jen na JIP a ARO – pomáháme lékařům a sestrám i jinde

V ČR je cca 80 tis. lůžek, z toho 4-4.500 na JIP + ARO a dalších 21 tis. lůžek s kyslíkem. Dá se zvýšit, bezpečně a bez dalších investic, tato kapacita?

Rozvody kyslíku nejsou jen na JIP a ARO – pomáháme lékařům a sestrám i jinde

Mnoho lůžek s kyslíkem má 2 tzv. O2 rychlospojky (místa napojení pacienta na kyslík) umožňující napájení 2 pacientů.  Může být dále použita rozdvojka pro 2 pacienty (x jen do max. povoleného průtoku + nevhodné pro akutní případy).

Rezerva je i na sálech a předsálích, kde se přestaly poskytovat výkony kvůli zajištění covid péče. Přípojná místa jsou na chodbách, v některých ambulancích, předpokojích.    

Kapacitu lze z části navýšit … většinou to lékaři, zdravotní sestry, technický personál už dělají … Pomáháme s dalším proškolením … víme, že lékaři a sestry jedou na doraz …

Pozor! kyslík je nebezpečný plyn a dostáváme se na kapacitní hranu instalovaných systémů … vyšší průtok zvyšuje riziko zahoření … vyšší průtok znamená, že se O2 do distribučního systému nebude řádně odpařovat a může nastat zastavení dodávky pro celou nemocnici.

Současný systém se dá zčásti upravit. Jsme dále schopni rychle dovybavit rozvody stávající nemocnice i lázeňská / rehabilitační / jiná zařízení.

Systémové dlouhodobé řešení bezpečného navýšení kapacit distribuce O2 spočívá v další změně v přípravě projektů a jejich dimenzování na vyšší mimořádné situace.

 

Společně to zvládneme!

 

Mgr. Ing. Martin Hájek
Předseda představenstva MZ Liberec a.s.

EU