Kyslík pro pacienty si mohou vyrábět nemocnice i samy

Spotřeba kyslíku narostla v nemocnicích v uplynulých týdnech kvůli péči o covid pacienty 2-4x násobně. To představuje nápor na celý distribuční systém medicinálních plynů. Řešení?

Kyslík pro pacienty si mohou vyrábět nemocnice i samy

Spotřeba kyslíku narostla v nemocnicích v uplynulých týdnech kvůli péči o covid pacienty 2-4x násobně. To představuje nápor na celý distribuční systém medicinálních plynů. Žádná nemocnice se bez hlavního zdroje kyslíku, odpařovací stanice, neobejde.

Systémy jdou v současné době na bezpečností hranu. Průtok/rychlost plynu nelze zvyšovat do nekonečna. Kapacitnímu posílení a odlehčení náporu na celý systém může pomoct rovněž instalace dalšího zdroje – kyslíkového generátoru. Nemocnice si mohou z atmosférického vzduchu vyrábět kyslík v medicinální čistotě (tzv. „kyslík 93%“) samy. Generátor jednoduše dělí vzduch na dusík a kyslík. Nemocnice mohou následně přímo zásobovat jednotlivá přípojná místa a použít jej pro své klienty. Jedná se o léčivý přípravek, nemocnice musí mít lékárnu a odpovědného lékárníka.

Foto projekční řešení a instalace MZ Liberec v Městské nemocnici ve Dvoře Králové s generátorem Oxymat. Kyslíkové generátory jsme instalovali dále v Oblastní nemocnici Náchod, v ISCARE Praha, EUC Klinice Ústí n. Labem a v mnoha zemích v zahraničí. Kyslíkový generátor je, vedle odpařovací stanice kyslíku, dlouhodobé řešení, využitelné i v pandemické době jako další doplňující záložní zdroj dodávek pro finální klienty / pacienty.

 

Společně to zvládneme!

 

 

Mgr. Ing. Martin Hájek
Předseda představenstva MZ Liberec a.s.

EU